Vitmålade med bronserade detaljer. Sarg och rygg med bladskärning. Bladhölstrade ben med hörnfleuroner. Genombruten rygg med bladhölstrade spjälor Textilklädd sits och rygg. Sitthöjd 44, bredd 47, höjd 81 cm.
Senare målning. Förstärkningar. Något slitage och färgbortfall. Lagningar.