5 st Wien 1862, invändig förgyllning, klockformad cuppa på balusterformad stam och rund välvd fot, graverad dekor av rocailler och blommor, höjd 11,7 cm.
7 st (2+2+2+1 st) snarlika, svensk importstämpel, London 1921-22, bl a A Taitelbaum. Invändig förgyllning, graverad dekor, höjd 9,8 cm.
Total vikt 444 gram.
Smärre slitage.