Spegel bronserad ram. Rik dekor av bladslingor, genombrutet krön med musselformation och rocailler. Fasettslipat glas. Höjd 146, bredd 64 cm. Bronserat konsolbord med löst liggande skiva av vit marmor. Längd 72, bredd 36, höjd 70 cm.
Något slitage. Sprickor, lagningar. Bordet instabilt. Skivan med fläckar. Sprucken marmorskiva.