Snäckformad med svarvat träskaft, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa, Finland 1858, längd 41 cm, vikt 206 gram.
Rund med förgyllning, svarvat träskaft med avslutande silverknopp, Moskva, kontrollör MM Karpinskij (1800-1824) otydlig årsstämpel troligen 1818, längd 41 cm, vikt 176 gram.
Smärre slitage.