24 matgafflar, längd ca. 21,5 cm.
12 matknivar med blad i rostfritt stål, längd ca. 25,5 cm.
12 matskedar, längd ca. 21,5 cm.
12 fiskknivar, längd ca. 21,5.
12 efterrättsgafflar, längd ca. 18,5 cm.
12 efterrättsskedar, längd ca. 18,5 cm.
12 kaffeskedar, längd ca. 13 cm.
12 tekedar, ca. 14 cm.
12 bakelsegafflar, längd ca. 14,5 cm.
4 smörknivar, längd ca. 20 cm.
2 soppslevar, längd ca. 19 cm.
Besticken är monogramgraverade med bokstaven B.
Uppläggningssked av nysilver, längd ca. 20,8 cm, medföljer.
2 st glasskedar, modell Olga, längd ca. 15,3 cm, Frans Holm, Vadstena, 1867, medföljer.
Total vikt: 6542 g.
Schatull i betsad ek på benställning, höjd ca 72,5, bredd ca 52, och djup ca 41,5 cm medföljer. Brickmärkt med stämplar och graverat monogram. Textiletikett i locket märkt "K.Andersson Kungl. Hovjuvelerare."
Åldersrelaterat slitage. Enstaka skada på ten på matg- och bakelsegafflar. Fyra matknivar anlupna i fästet mot bladet. Enstaka bucklor. Smärre repor. Skador. Nyckel saknas.