Smyckesskrin med blått foder, locket med gåvogravyr av signatur Prins Wilhelm 1942. 14 x 9 cm.
Bucklor. Slitage.
Prins Wilhelm (1884–1965), Carl Wilhelm Ludvig, föddes på Tullgarns slott, han var son till Gustaf (V) och Viktoria av Baden samt bror till Gustaf (VI) Adolf och prins Erik. Prins Wilhelm var hertig av Södermanland och var känd som författare under namnet Prins Wilhelm.