Esko Pajamies, fåtöljer, ett par, "Koivutaru", Asko, 1900-talets slut.
Löstagbar läderklädsel. Böjfaner stomme i björk. Höjd 98 cm, bredd 68 cm, sitthöjd 38 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre märken. Helhetsintrycket är gott.
Introducerades på Köpenhamns möbelmässa 1977.