Bertil Fridhagen, matgrupp, 7 delar, Bodafors, 1900-talets senare hälft.
Rektangulärt matbord fanerat med teak. Två iläggsskivor medföljer. Brännmärkt. Längd ca 150-260, bredd ca 85, höjd ca 73,5 cm. Sex stolar i teak med svängd, genombruten rygg. Fasta, stoppade sitsar i svart konstskinklädsel. Brännmärkta. Sitthöjd, ca 46 och höjd ca 83 cm.
Slitage. Lagning. Missfärgad. Repor. Senare klädsel.