Svante Skogh, barskåp, modellen formgiven 1958.
Fanerat med teak. Front med nedfällbar klaff, bakomliggande förvaringsutrymme med spegel. Två skjutdörrar med hyllplan bakom, nedtill två lådor. Bredd 142, djup 42, höjd 81 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken.
Andreas Siesing, "Svenska möbler", s. 541.