Eliel Saarinen, stolar, 4 st, "Saarismodellen" för Möbelfabrik Juho Konttinen, 1900-talets början.
Betsad ek, ryggbrickan med skuren samt genombruten dekor. Delvis stoppad rygg, fast stoppadsits, raka ben. Bredd 44 cm, korkeus 89 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.