Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, Hiort Tuote Puunveisto, 1940-tal.
Fast stoppad klädsel. Knappar i ryggen. Lackade ben. Bredd ca 70 cm, sitthöjd 39 cm, total höjd ca 100 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar i bene. Märken. Senare klädsel.