Förgylld och bronserad, träskuren dekor, fasettslipat spegelglas, glasskiva för bordsytan. Total höjd 293 cm (273 cm + löstagbar övre dekordel 20 cm), bredd 83 cm, själva spegelns storlek 200x56 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre färgbortfall. Bordsytans glasskivan har hörnnagg.