Birger Hahl, sängbord, ett par, 1920-tal.
Nattduksbord med snedställda hörn, skåputrymme med hylla, intarsiadekorerad dörr. Ställyta ca 46x31 cm. Bredd 55 cm, djup 35 cm, höjd 60 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage, enstaka repor. Stötmärken, mest på benen, ett framben med skada. Bordsytan med senare lack.