Florence Knoll, matbord, lincenstillverkat vid Nordiska Kompaniets verkstäder i Norrköping, 1900-talets andra hälft.
Underrede av svartlackerad metall. Bordsskiva av mahogny. Längd 245, bredd 106, höjd 75 cm.
Bordsskivan ej fastskruvad i underredet, skruvar medföljer. Något slitage. Märken.