Tall, en med flyttbar lådinredning, en med två klädstänger, lösa överskåp, 52,5x68x210 cm, överskåp 52,5x68x40 cm. Förväggfast montering, råa sidor.
Bruksslitage. Repor. Nagg. Märken. ej komplett lådinredning
Arne Karlsen & Anker Tiedemann 'Dansk brugskunst', s. 104; 'mobilia' 1958; Frederik Sieck 'Dansk møbelkunst', s. 178.
Modellen presenterades första gången 1954 på Snedkerlaugets Jubileumsutställning i Forum mässhall i Köpenhamn.