Masurbjörk, masurbjörfaner, björk. Frambenen nederst svartlackerade. Fast, stoppad sits, originalklädsel, sitthöjd 41 cm.
Bredd 42 cm, totaldjup 40 cm, höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Klädseln med slitage, skador.
Stadsdirektör Johannes Karvonens (Kajana 1930 - 1940) och hans fru undervisningsråd Aune Karvonens stadshem.