Carl Erik Bodén, taklampa, Swedish Modern, Glössner, 1947.
Dubbla glaskupor med etsad dekor av dansande kvinnor. Signerad Glössner -47 Komp. Bodén. Stång av mässing. Tre ljuspunkter. Diameter 45, höjd 40 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Fläckar på metall.