Vas med invändig förgyllning, på rund fot med pärlstavsbård, Atelier Borgila, Stockholm 1959. Höjd 8,5 cm. Slät, cylinderformad burk med lock, W.A. Bolin, Stockholm 1962. Diameter 5,5, höjd 8 cm. Rund skål på fotklack, diameter 8,5, höjd 4,5 cm. Vikt 250 gram.
Smärre slitage.