Rund skål med dekor av rocailler, blommor och blad, stämplad Karl Söhnlein & Söhne samt 800. Diameter 14, höjd 7,5 cm. Konfektskål med uppsvängda hänklar, dekorerad med rocailler och blommor, på svängda tassfötter, Tyskland (otydliga stämplar). Längd 16, höjd 7 cm. Vikt 390 gram.
Smärre slitage. Konfektskålen med otydliga stämplar.