Olavi Hänninen, Stolar, 6 st, " Dupla" Huonekaluliike Mikko Nupponen, Lahtis, Finland 1960-tal.
Lövträ. Sits och ryggbricka med fast stoppad tygklädsel. Sitthöjd 44 cm. Brännstämplade HMN.
Senare klädsel. Enstaka märken på benen, enstaka fläckar på klädseln. Helhetsintrycket är gott.