Schatullet och stativet märkt SS, Stockholms spårvägar. Teodoliten numrerad 6606, samt märkt med tillverkare och året 1906. Schatullets mått 27 x 27 x 46 cm. Stativets höjd justerbar, ca 120 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Enligt uppgift komplett. Ställvis slitage. Torrsprickor. Nyckel saknas.
Användes i samband med byggandet av Slussen samt vid byggandet av tunnelbanans gröna linje.