KONSOLLBORD, sengustavianskt, 1700-talets tredje kvartal.

Bronserat och förgyllt. Överkragade, nedåt avsmalnande kannelerade ben. Kopplad benställning krönt av prakturna. Sarg med pärlstavsdekor. Anfanger med floral dekor. L 77, b 43, h 80.

Möjligen senare skiva, förgyllning och bronsering med bortfall. Skador på sargens dekor. Lagning på prakturnas ena hänkel. Bruksslitage.

Utropspris
10 000 SEK