Modellen efter Georg Haupt. Fanerad med jakaranda, björk, lönn, mfl träslag. Inläggningar i form av flöjtspelande putti och lagergirlander. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor. Märkt "Tillv. Alfr: Lindström Lindesberg 1932". Längd 98, bredd 55, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Skivan med repor.