Aino Aalto, bokhylla /bokskåp i 6 delar, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.
Sex stapelbara moduler. Fyra delar med skjutdörrar i glas.
Mått/del: bredd 92 cm, djup 25 cm, höjd 34 cm.
Åldersrelaterat slitage, märken. Senare målning. Smärre fanerskador.