Kinga Shabo, väggplakett, keramik, signerad. Arabia, Finland 1970-tal.
Totalbredd 88 cm, höjd 26,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Kinga Shabo var en ungersk konstnär, inbjuden av Kaj Franck på 1970-talet som gästande konstnär. Hon arbetade på Arabias konstavdelning under en kort tid på 1970-talet.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.