Toilettebord fanerat med mahogny. Fyra lådor, varav den mellersta med räfflad front och två med draghandtag i mässing. Kopplad benställning. Brickmärkt. Längd 120, bredd 42, höjd 67 cm. Pall med fast stoppad sits, grön textilklädsel. Kannelerade ben i betsad bok. Längd 60, bredd 33, höjd 44 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Märken. Ställvis krackelyr.