Alfred Homann & Ole Kjaer, vägglampor, ett par, "Nyhavn", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme av koppar. Rund skärm. Etikettmärkta. Längd ut från vägg 44 cm. Höjd 21 cm. Diameter på skärm 31 cm.
Rostangrepp. Slitage. Färgbortfall.