Tudelat. Överskåp i ek. Dekor i intarsia. Pardörrar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Nedtill svarvad benställning med två lådor. Höjd 77 + 134 cm, bredd 125 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Kompletterad (senare benställning). Omarbetad. Torrsprickor.