Svante Skogh, matgrupp, 5 delar, "Vindö", Balders Snickeri, Vaggeryd, 1900-talets andra hälft.
Grålackerat. Fyra stolar med klädda och stoppade sitsar. Sitthöjd 45, höjd 85 cm. Runt bord med två iläggsskivor. Längd 110-210, bredd 110, höjd 73 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre färgbortfall. Senare klädsel.