Panslavistisk dekor. Invändigt förgyllda.
Den enas höjd inkl hänkel 8 cm, diameter ca 7 cm, stämplad kyrilliskt IAS möjligen Ivan Alekseevich Sveshnikov, Moskva 1894.
Den andras höjd 8,5 cm, mynningens diameter 6,8 cm, sliten mästarstämpel, Moskva 1879.
Totalvikt ca 236 g.
Medföljer senare glas.
Sliten förgyllning. Den ena hänkeln med smärre lagning.