Fanerad med jakaranda, björk, med flera träslag. Förkroppad front. Inläggningar av blomsterkorg, urnor, och girlander. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 103, bredd 48, höjd 87,5 cm.
Stommen 1700-tal
Kraftigt omarbetad, med senare fanér, beslag och skiva
Slitage, fanerskador, resningar, och torksprickor Nyckel saknas.