Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Soffa, "Kim", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.
Fast stoppad tygklädsel. Benen av lackat trä. Längd ca 150 cm. Sitthöjd ca 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Skadad klädsel. En senare spik på det andra benet