Olavi Hänninen, skrivbord "Paletti" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Tillverkades på beställning. Ekfaner. Två hurtsar med ljusa fanerdetaljer och 6 draglådor, en låda för hängmappar. Längd 150 cm (total längd 165 cm). Djup 70 cm, höjd 71 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fläckar på lådbottnen. Skrivunderlaget med fläckar och defkter. Fanerskador.