Leif Tjerned, "Krypare".
Skulptur, akryl på pannå, signerad Leif Tjerneld och daterad Stockholm 88 undertill. Längd 133, höjd 88 cm.
Smärre repor.
Sveagalleriet, 1992.
Leif Tjerned, svensk bildkonstnär, skulptör och grafiker född i Malmö. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på Konstakademien i Rom. Tjerned är främst känd för sina spraymålade målningar och skulpturer.