Hans Olsen, matgrupp, 5 delar, Frem Røjle, Danmark, 1950/60-tal.
Teak. Runt matbord med fyra tillhörande stolar. Sits med svart klädsel i konstskinn. Brännmärkta Frem Røjle Made in Denmark. Diameter 105, höjd 73, sitthöjd 43 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. En stol med lagning på ryggbricka.