Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, fåtölj, "FD 146", France & Son, Danmark.
Stomme av teak med rygg av rotting. Lösa dynor och sits med tygklädsel. Brickmärkt. Sitthöjd 40, höjd 85 cm.
Slitage. Skador på rotting. Sits delvis lös. Senare klädsel. Senare kuddar.