Ron Arad, fåtölj, unik och signerad "Rover Chair", One Off-London, 1980-tal.
Roversäte i svart skinn på stomme av rörformad, svartlackerat stål, ristad signatur R Arad, höjd 80 cm.
Den serieproducerade Rover Chair ritades av Ron Arad år 1981 och kom i produktion samma år.
Skador.
Bekräftad av Ron Arad Foundation, London.