Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, Hiort Tuote Puunveisto, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel. Knappar i ryggen. Lackade ben. Bredd 65 cm, sitthöjd 39 cm, total höjd 96 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Senare klädsel.