Peter de Ru, "Széchenyi badet, Budapest", 1982.
Signerad a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 21,5 x 32 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm. Oramad.
Slitage i bladets hörn. Ytsmuts i vänstra marginalen.
Zinc Gallery, Stockholm, 19 september - 4 oktober 1998. Ett annat exemplar visades.
ETC MAGAZINE, Nr 3, 1983, avbildad.
Peter Cornell & Peter de Ru, ""Peter de Ru", 1998, avbildad på omslagets baksida.