På lös beställning. Fanerat med valnöt. Skåpet med dubbla dörrar av metall med bakomvarande hyllplan av glas. Monterad beslyning, med öppningsbar lucka från baksidan. Skuren dekor av bl.a. lejonmaskaroner och bladornamentik. Bredd 100, djup 50, höjd 167 cm. Nyckel finns.
Belysning ej funktionstestad. Något slitage. Smärre fläckar. Nagg. Smärre fanerskador.