Gunnel Nyman, lampa, kupans modell 51083 Idman 1900-talets mitt.
Mässingsskaft samt skärm i målad plåt. Längd 55 cm. Skärmens diameter 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Senare målning. Smärre skador. Ej funktionstestad. Modellen finns som taklampa i Idman-katalogen 140.