Bägare med oktagon form och graverad dekor, oidentifierad mästare, probermästare Kuzma Grigoriev (1741-1749).
Bägare med godronnerad dekor, oidentifierad mästare, ålderman Alexei Kosirev (1762-91).
Höjd 4,5 och 4 cm inkl. hänkel. Vikt ca 84 g.
Åldersrelaterat slitage. Den högre med bucklor.