Jonas Bohlin, servis 43 dlr "Qvint", Rörstrand.
Bestående av;
12 tallrikar diameter 29 cm,
12 tallrikar diameter 21 cm,
12 djupa tallrikar diameter 25 cm,
1 tillbringare,
1 serveringsfat,
5 koppar med 6 fat.
Bruksslitage.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer