Svante Skogh, matgrupp, 7 delar, "Vindö", 1900-talets andra hälft.
Grålackerat matbord. Oval skiva, nedåt avsmalnande ben. Två iläggsskivor á 50 cm. Längd 139-239, bredd 95, höjd 73 cm. Grålackerade stolar med genombruten rygg, lös stoppad sits med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 45, höjd 84 cm.
Något slitage. Smärre färgbortfall. Märken. Fläckar.