Werner West, fåtöljer, ett par, Wilhelm Schaumann Oy, Finland 1930-40-tal.
Betsad och lackerad björkstomme. Klädsel i Lauritzon Makalu 251 ylletyg. Sitthöjd inkl plymå 40 cm. Bredd 62 cm, totalhöjd 88 cm.
Nyrenoverade. Fanerlagningar. Helhetsintrycket är gott.
Makalu är ett brandsäkert möbeltyg. Makalu är vävd av ett garn som innehåller ull och alpacka, vilket gör tyget supermjukt.