Kerstin Hörlin-Holmquist, skrivbord, Nordiska Kompaniet, ur "Triva"-serien, 1960/70-tal.
Fanérat med mahogny. Två lådor i sargen med handtag av mässing. Bordsskivan med trågkant. Bredd 100, djup 60, höjd 80 cm.
Smärre slitage. Smärre fanerskador. Smärre fläckar.
Modellen formgiven 1972.