Fanerat i alm och valnöt. Svängt krön. Pardörrar med bakomliggande hyllplan, skedhylla samt tre lådor. Nedtill fyra lådor. Beslag av mässing.
Bredd 146 cm, höjd 234 cm, djup 52 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Låsen kärvar. Dekorbortfall. Lösa delar medföljer.