Gjuten stomme av patinerad mässing med kupor av slipat och matterat glas. Rik dekor av granbarr och kottar. För tre ljuspunkter. Diameter 46, höjd 85 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Mindre nagg.
Erik Andrén, "Aktiebolaget Arvid Böhlmarks Lampfabrik 1872-1937", Stockholm 1937, se plansch 34, nr 1.