Mitra i silvermoaré med gul och silverbroderier. Biskopsmitrafodral i skinn med stort biskopsvapen med malteserkors. Präglad gulddekor. Invändigt fodrat med siden.
Träkrucifix, sannolikt från vallfärdsorten Oberammergau.
Fodral höjd 50 cm, bredd 38 cm.
Slitage. Skador.