Fanerat med mahogny. Utskjutande krön med dekor av parställda gripar. En dörr med fasettslipat spegelglas med bakomliggande hyllplan samt klädstång. Beslag av mässing. Längd 119, bredd 76, höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Blekt. Smärre fanerskador.